До кінця року більшість непобутових споживачів мають перейти до постачальників із вільними цінами

Упродовж двох років український ринок електричної енергії функціонує за оновленими правилами. Відтак в галузі відбулися фундаментальні зміни, а процес вдосконалення правил та їх адаптація до потреб споживачів тривають досі.

Варто нагадати, що відповідно закону «Про ринок електричної енергії» на початку 2019 року в цій галузі була запроваджена реформа.

Нові правила передбачають відокремлення постачальників електроенергії від тих, хто її розподіляє.

З кожного обленерго, яке мало монопольне становище на регіональному ринку електроенергії, зробили по два незалежних одне від одного підприємства – постачальника енергії та оператора розподільчої системи. На додаток постачальники електроенергії отримали право встановлювати на ринку «вільні ціни».

Підприємство, що постачає електроенергію, відокремившись від обленерго, тепер має статус Постачальника універсальної послуги (далі – ПУП).

Головне завдання ПУП – гарантовано постачати електричну енергію населенню та дрібним непобутовим Споживачам, що розташовані в межах території, де працює ПУП.
Також окремі положення закону «Про ринок електричної енергії» надають ПУП право тимчасово, в проміжку часу з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2020 року постачати енергію не лише побутовим та дрібним непобутовим Споживачам, але й бюджетним установам (за будь-якого розміру договірної потужності) і решті Споживачів, електричне устаткування котрих підключено до мережі з договірною потужністю не більше 150 кВт.

Ціна на електроенергію для ПУП вираховується відповідно до механізму, передбаченого НКРЕКП. На відміну від постачальників з «вільними цінами», Постачальник універсальної послуги встановлює свою ціну одразу на увесь квартал. Крім того, складовою частиною тарифів ПУП є низка фіксованих значень: прогнозована закупівельна ціна електроенергії на ринках і тариф на послуги ПУП (маржа постачальника).

Варто відзначити, що Споживачі ПУП позбавлені можливості скористатися перевагами індивідуального обслуговування, пропозиціями найліпшої ціни та графіком сплати рахунків, що доступно клієнтам постачальників з «вільними цінами».

Вкрай важливо згадати, що досі Споживачі з договірною потужністю менше 150 кВт могли працювати з Постачальником універсальної послуги. Але з 01.01.2021 року на співпрацю з ПУП можуть розраховувати лише Споживачі з договірною потужністю не більше 50 кВт. Решта Споживачів мають працювати виключно з постачальниками за «вільними цінами».
З 01.01.2021 року постачальник універсальних послуг повинен укласти з такими Споживачами новий Договір, де будуть прописані вже вільні ціни. Замовити процедуру підписання оновленого Договору слід протягом останніх двох місяців 2020 року. Укласти Договір можна шляхом приєднання до публічного Договору на постачання електроенергії, для чого треба підписати Заяву-приєднання. Зазначимо, що публічні Договори як правило передбачають не дуже привабливі умови, зокрема фіксований строк дії Договору понад рік, штраф за передчасне розірвання Договору тощо. Відтак, якщо Споживач, уклавши подібний Договір, усвідомить неприйнятність фактичної ціни на електроенергію, перехід до іншого постачальника не минеться без штрафу.

Таким чином, Споживачам електроенергії варто просто зараз обрати собі постачальника енергії. Тут варто зазначити, що згідно з «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», перехід до іншого постачальника за бажанням Споживача потрібно здійснити протягом періоду від дня повідомлення Споживачем нового постачальника про свій намір стати його клієнтом, що не перевищує 21 календарний день. Таким чином, не пізніше 10 грудня 2020 року Споживач має підписати Договір про постачання електроенергії з постачальником, а постачальник повинен почати процедуру зміни.

Що варто врахувати, обираючи постачальника електроенергії?

На вибір Споживача мають впливати дві складові:
• зрозумілі умови співпраці;
• чітко визначена закупівельна ціна електроенергії для Споживача, в якій докладно вказані її складові, вартість послуг самого постачальника, а також графік платежів.

Ретельне вивчення комерційних пропозицій є запорукою обрання надійного постачальника з оптимальними умовами.

Вже зараз компанія ТЕК забезпечує електричною енергією Споживачів з договірною потужністю до 150 кВт, що до цього працювали з Постачальником універсальної послуги. Вони надали перевагу якісному сервісу, гнучкому графіку платежів і прозорим тарифам.

Аби усі Споживачі могли бачити базову ціну на електроенергію, компанія ТЕК створила у себе на сайті он-лайн-калькулятор, що підраховує закупівельні ціни «на добу вперед». З таким інструментом Споживач може легко обрати оптимальні умови співпраці (маржинальний прибуток, графік розрахунків, сервіс), які пропонують клієнтам постачальники.